СТЪПКИ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ
НА ПРОБЛЕМИ НА ГРАЖДАНИТЕ
1. Проучете коя точно е отговорната институция
2. Свържете се с точния човек. В Районните кметства например се поддържат служители, отговарящи за:
Контрол по строителството – всичко, свързано с незаконното строителство или узаконяването на строителството;
Екология – всичко, свързано с чистотата, извозването на сметта, почистването на снега през зимата и т.н.;
Устройство на територията – служители, които отговарят за инженерната инфраструктура – улици, тротоари, детски площадки, озеленяване, осветление и благоустройство. Те отговарят за ремонтите и състоянието им;
Търговски отдел – оттам се разрешава или забранява търговската дейност;
Дежурен служител, централа или информация – ще Ви насочат към отговорния компетентен служител или поне ще Ви кажат кого да потърсите от другите учреждения;
Отговорните служители от държавните институции обикновено са отзивчиви и внимателни към подобни сигнали. Търсете съдействието им, вместо да се конфронтирате с тях. Ако Ви препратят, то е защото искат да получите компетентна помощ, а не защото не си гледат работата или Ви пързалят.
След като сигнализирате устно, можете да внесете писмена молба или жалба в съответната институция. В деловодството ще Ви я заверят с входящ номер. Това е изключително важно, тъй като често, за да се задвижи определена административна процедура, трябва да е налице точно такава писмена жалба от гражданите. В молбата опишете конкретно и подробно какво искате и защо го искате. Дори да не приложите доказателствен материал – снимки и др. – служителите от съответния отдел трябва сами да направят проверка за изложените от Вас факти. Ако се налага да им помогнете за това – окажете им и Вие съдействие, не само да го изисквате от тях. Заведете ги на място, покажете им това, което търсят, но не ги подвеждайта с неверни или преувеличени оплаквания.
Молбите и жалбите по принцип се адресират до Кмета или Директора на съответната институция. Те си ги изпращат по надлежния ред до изпълнителите за проверка, реализация и отговор. Ако институцията е държавна, трябва в срок да получите и писмен отговор с изходящ номер.
Ако не сте удовлетворени от полученият отговор или предприети действия или бездействие, можете да уведомите някоя гражданска отрганизация или медиите. Проверете в Интернет за заинтересована професионална или гражданска организация, която се занимава с подобни проблеми. Те ще Ви помогнат да разнищите случая или да получите желаното съдействие от заинтерсованите институции и медии. Представете и заведената официална кореспонденция, за да аргументирате становището си.
Ако и така не сте постигнали резултат, след съвет с адвокат, можете да заведете и съответното Гражданско съдебно дело. Понякога това е и единствената възможност да се удовлетворят исканията Ви – ако става дума за собственост, например. И в този случай обаче, можете да ползувате помощта на гражданските организации, които имат опит за конкретния случай и тип казуси.
В ЗАКЛЮЧЕНИЕ можем да кажем: проблемите могат да бъдат разрешени, ако човек прояви необходимите търпение, законосъобразност и настойчиност. И най-важното – ако не се опълчва сам срещу целия свят, а търси съдействие и сътрудничество.
Човешката история е абсолютно доказателство за това, че там, където човек се проваля сам, успяват обединените усилия на съмишлениците му.
|